Full width image/slideshow (if left blank a stock image will be used)

Governors

Meet the Governors

The governing body are responsible for the strategic direction of our school. They have to make sure that all statutory obligations for pupils and staff are met.

At our school we have five types of governor and we reconstituted as follows on 5th April 2014.

 

Two FOUNDATION GOVERNORS who are elected by the Parish Church Council.

Two PARENT GOVERNORS who are elected by parents and carers of pupils at our school.

One STAFF GOVERNOR who is elected by staff at our school.

One LOCAL AUTHORITY GOVERNOR who is nominated by the Local Authority of the Royal Borough of Windsor and Maidenhead.

Three CO-OPTED GOVERNORS who are appointed by the Governing Body.

One Headteacher.

 

Total number of governors is ten.

 

You can contact the governors by writing to the Clerk to the Governor, Mrs Kirsty Spooner, c/o Holy Trinity C of E Primary School, School Lane, Cookham, Berkshire SL6 9QJ.

 

Yasmin Thorn-Davis

Chair of Governors

Co-opted Governor

Elected by FGB

Sept 2011

Current Term of Office:

Sept 2014-2018

 

Huw Thomas

Vice Chair of Governors

Co-opted Governor

Elected by FGB

Sept 2010

Current Term of Office:

April 2014-2018

Christopher Harris

Co-opted Governor

Elected by FGB

July 2009

Current Term of Office: 

April 2014-2018

Dave Rooney

Executive Principal

Observer

Anna Smith

Head of School

Staff Governor

Elected by Staff

Martin Gosling

Acting Assistant Head

Staff Governor

Elected by Staff

Sept 2017

Duncan Betts

Parent Governor

Elected by Parental Body

Term of Office:

July 2016 - July 2020

Jason Powell

Parent Governor

Elected by Parental Body

Term of Office:

Sept 2017 - Sept 2021

Susan Harris

Foundation Governor

Elected by Church Authority Sept 2006

Current Term of Office: 

Sept 2014-2018

Terry Jackson

Foundation Governor

Elected by Church Authority Sept 2010

Current Term of Office: 

Sept 2014-2018

Matthew Wall

LA Governor

Elected by  FGB

December 2012

Recommended by Local Authority

Current Term of Office: 

Dec 2016-2020